Uimakoulu

Aloitamme Vauva- ja perheuinnin Someron Uimahalli Loiskeessa lokakuun 2019 alussa. Uinnit lauantaisin klo:09:00-11:00.

Vauva- ja perheuinti on perheen yhteinen, lapsen ehdoilla tapahtuva leikkihetki, joka tapahtuu lämmitetyssä altaassa (32´C) koulutetun ohjaajan ohjaamana. Vauva- ja perheuinnin tarkoitus on tutustuttaa lapsi veteen turvallisissa olosuhteissa ja tehdä lapsesta veden ystävä.

Vauvauinnin voi aloittaa, kun lapselle on kertynyt painoa vähintään 5kg ja ikää 3kk. Yläikärajaa vauvauinnin aloittamiselle ei ole. Noin vuoden ikäisenä uimarit siirtyvät uimaan perheuintiryhmään.

Vauvauintitoimintamme on suunniteltu aina lapsilähtöisesti lapsen kehitykselliset ja yksilölliset tarpeet huomioiden. Vauvauinnin ohjaajamme ovat SUH:n kouluttamia ja uintimme täyttävät SUH:n turvallisen vauvauinnin edellytykset.

Vauva- ja perheuimarin uintipolku:

Vauvauinti 3kk-12kk

Perheuinti 12kk-24kk/vauva+alle kouluikäiset sisarrukset

Perheuimakoulu 24kk--> 

Täytettyään 3v. uimarin voi aloittaa itsenäisesti Easy Swim Survival -ryhmässä tai vesipeuhussa tai jatkaa uintipolkuaan yhdessä vanhempien kanssa perheuimakoulussa.

Kurssien sisällöt

Vauva- ja perheuinti

Tällä hetkellä kurssivalikoimassamme ei ole vauva- ja perheuinteja. Mutta voit pyytää Janitaa ohjaamaan uintejasi, mikäli olet ohjaaja vailla.

Vauvauinti on koko perheen yhteinen, lapsen ehdoilla tapahtuva, aktiivinen leikkihetki puhtaassa ja lämpimässä vedessä (+32´c), koulutetun ohjaajan turvallisessa ohjauksessa. Vauvauinnin tavoitteena on tutustuttaa lapsi veteen turvallisissa olosuhteissa ja tehdä lapsesta veden ystävä. Ohjaajan tehtävä on auttaa perhetta uinnissa sekä antaa vinkkejä vanhemmille lapsen kanssa uimisessa.

Vauvauinnin voi aloittaa lapsen täytettyä kolme kuukautta. Silloin lapsen valveillaoloaika on tarpeeksi pitkä, ja hän jaksaa liikkua enemmän. Lapsen tulee painaa vähintään 5 kg, jotta hän pysyy lämpimänä vähintään 32 asteisessa vedessä. Yläikärajaa vauvauinnin aloittamiselle ei ole. 

Sen lisäksi, että ensimmäisen vauvauintivuoden aikana pieni lapsi oppii nauttimaan vesileikeistä ja vedenalaisesta maailmasta, lapsella on myös mahdollisuus harjaannuttaa kaikkia kehittymässä olevia kykyjään veden mekaniikkaan ja lainalaisuuksiin tutustuen.

Perheuinti eroaa vauvauinnista siten, että ryhmässä on yleensä ennemmän menoa ja meininkiä. Perheryhmissä ui usein eri ikäisiä alle kouluikäisiä uimareita yhdessä pienten sisarrusten kanssa.

 

Perheuimakoulu

Perheuimakouluja ei ole tällä hetkellä valikoimissa.

Perheuimakouluryhmä, johon lapsi osallistuu yhdessä vanhemman kanssa. Perheuimakouluun ovat tervetulleita kaikki 2-vuotiaat ja sitä vanhemmat lapset. Samasta perheestä voi osallistua myös useampi lapsi ryhmään, perheestä tulee olla kuitenkin aina mukana myös aikuinen. Tämä kurssi sopii myös aroille lapsille, jotka eivät tahdo vielä tulla uimakouluun ilman vanhempaa. Perheuimakoulussa opetellaan uinnin alkeita ja vesitaitoja jokaisen uimarin oman kehityksen mukaan. Perheuimakoulussa voi halutessaan suorittaa myös uimamerkkejä.